השכרת קרוואן קרוואנים בליון - שדה תעופה

קצת מידע על ליון ועולם השכרת קרוואנים בליון

ליון הממוקמת בדרום-מזרח צרפת היא בירת מחוז רון שבחבל רון-אלפ. את ליון חוצים הנהרות הגדולים רון, הזורם למזרח וסון המשיך למערב. העיר ממוקמת בנקודה אסטרטגית בין דרום וצפון אירופה, בקרבת האלפים הצרפתיים ועמק הרון המקסים, והיא מהווה מוקד תיירותי מקסים ותחנה מצוינת למסלולי קרוואן בצרפת, איטליה, שוויץ והאלפים.

עיר עתיקה ומפוארת, מרכז תרבות וגסטרונומיה, ועיר נפלאה לתיירים, ליון היא המטרופולין השני בגודלו בצרפת. בעיר מתגוררים למעלה מחצי מיליון תושבים, אך במטרופולין שלה (הכולל למעלה מ- 50 ישובים) למעלה משני מיליון תושבים. במטרופולין נכללות כמעט את כל ערי המחוז הגדולות, ולמעשה מתגוררים בו מרבית תושבי המחוז, כאשר מספר האוכלוסין נמצא בצמיחה. רשת רכבות מסועפת משרתת את אזורי המטרופולין.


מתי להגיע לליון

האקלים בעיר ממוזג למדי, בעיקר בשל ההרים החוסמים את האקלים הקיצוני.

החורף אינו מתאים במיוחד לטיולי קרוואנים. יש להצטייד בציוד שלג מיוחד. כבישים ואתרים רבים סגורים. אם כי הטמפ' לא יורדות מתחת ל-5 מעלות, באזור חולפות רוחות מקפיאות ושלגים. עונה המתאימה לתיירי סקי.

קיץ חם, בעיקר ביולי-אוגוסט, עם טמפ' ממוצעות של 35 מעלות. באוגוסט יכולות להופיע סופות רעמים ללא גשמים מרובים. חודשים אלה הם עונת התיירות המקומית, אתרים רבים סגורים ומתקיימת מעט פעילות.

אביב/סתיו – מאי-יוני, ספטמבר - התקופות הטובות לטיולים. שעות יום רבות ומזג אוויר נעים.

מומלץ לוודא מראש מועדי פסטיבלים ומופעים בעיר.


שכירת קרוואן בליון

תחנות השכרה ממוקמות בד"כ בקרבת נמלי תעופה ותחנות מרכזיות גדולות.

מומלץ להזמין קרוואן מראש, ולתאם הגעה.

לשכירת קראוון נדרשים המסמכים המתאימים, יש להשאיר פיקדון לתקופת ההשכרה.

כדאי לוודא כי הקרוואן מתאים לצורכי הנסיעה – מוטורהום הוא קרוואן גדול ומצויד, קמפר וואן הוא קרוואן מרווח, אך אינו כולל שירותים ומקלחות. לבדוק כי הרכב כולל את כל הציוד הדרוש (ניתן לשכור ציוד מחברת הקראוונים או ל'מלא חסרים' בדרך).

לא מומלץ להיכנס לערים עם קראוון. ניתן לחנות בחניונים בשולי העיר. קמפינגים לקרוואנים הם פתרון טוב ללינה ולהצטיידות. החניונים כוללים החל ממקומות חנייה ועד לכפרי נופש מפוארים, מומלץ לוודא מראש מהם התנאים והשירותים לנוסעים שמספק החניון.


מבנה העיר

ליון מופרדת על ידי הנהרות רון וסון לחלק העתיק ולאזור המודרני. הנהרות, החוצים את ליון, מקיפים את מרכז ליון, שבשוליו המזרחי והמערבי שתי גבעות, ונפגשים מדרום לעיר.

מבחינה מוניציפלית מחולקת העיר לתשעה מחוזות מנהליים ממוספרים, המכונים רבעים.

רובע 1 ו-2 במרכז העיר, רובע 3 במזרחה, רובע 4 (גבעה) בצפונה, רובע 5 במערב העיר, רובע 6 באזור הצפון מערבי (החלק האמיד של ליון), רובע 7 בדרום, רובע 8 בדרום-מזרח, רובע 9 בצפון-מערב העיר הוא אזור מתפתח, בעיקר בשנים האחרונות.

בליון מספר נקודות ציון עיקריות וחשובות, חלקן הוגדרו כאתרי מורשת עולמיים על ידי אונסק"ו:

גבעת פורבייר (גבעה התפילה) – בגבעה אתרים עתיקים ומספר גדול של מבנים דתיים. אתר מורשת עולמית של אונסק"ו.

ליון העתיקה – ווייקס ליון – לאורך הגדה הימנית של נהר סון. אתר מורשת עולמית.

פרסקוויל – מרכז העיר, בין שני הנהרות. חלק מהאזור מוגדר כאתר מורשת עולמית.

קרויס-רוסה -Croix-Rousse – 'גבעת העובדים'. במרכז העיר, צפונית לפרסקייל. כינויה של הגבעה נובע מעובדי המשי ששכנו במקום עד המאה ה-19. תעשיית המשי עיצבה את המבנה הארכיטקטוני המיוחד של האזור. אתר מורשת עולמית.

פארט-דיו – אזור העסקים, בו ממוקמת תחנת הרכבת המרכזית של העיר.


חבל רון

ליון שוכנת במחוז רון הממוקם במרכז חבל רון-אלפ, הגובל באיטליה ובשוויץ. המחוז בו שוכנת ליון, מחוז רון, כלל (עד המאה ה-18) את המחוזות רון ולואר, והעיר הייתה שייכת בחלקה למחוז הסמוך.

חבל רון-אלפ הגדול הנחצה על ידי הנהרות רון וסון הוא אחד מאזורי התיירות היפים ביותר בצרפת. החבל כולל נופי העמקים המקסימים, הרי אלפים מושלגים (כולל ה'מון בלאן'), כפרים יפים וערים עתיקות. עמק הרון הוא אזור ייצור יין מפורסם, ואטרקציה פופולרית למסלולי טיולי יין וגסטרונומיה.


קצת היסטוריה

סימנים להתיישבות במקום קיימים כבר באלף ה-13 לפנה"ס, אך אין סימנים ברורים להתיישבות באזור, עד הגעת הרומאים במאה ה-1 לפנה"ס, שהתיישבו תחילה בגבעת פורבייר- (התיאטרון הרומי הוא השריד הארכיאולוגי החשוב ביותר מתקופה זו). העיר הוקמה על ידי מצביא רומי, וכונתה 'לוגדונום' (השם הנוכחי של העיר - 'ליון', הופיע לראשונה במאה ה-13). בתקופה הרומית כללה העיר ארבעה אזורים: גבעת פורבייר, מדרונות קרוס-רוסה, האזור שכיום הוא בלקור, והגדה הימנית של נהר סון, כיום שכונת סנט ג'ורג'. לוגדונום שגשגה בתקופת שלטון רומא, מיקומה החשוב הפך אותה לישוב גאלי-רומי מרכזי. במאה הראשונה לספירה הפכה לבירת הישובים הגאלים. נסללו כבישים רחבים לכל אזורי גאליה. במאה ה-2 התגוררו בה למעלה מחמישים אלף תושבים. לאחר נפילת האימפריה העיר איבדה ממעמדה וננטשה על ידי רבים מתושביה.

בלגדונום החלו לפעול הקהילות הנוצריות הראשונות של גאליה. העיר הפכה למרכז דתי חשוב, הכס הקדוש שלט בה במאה ה-11 ולאחריה. בתקופה זו נבנו בנייני ציבור ודת רבים. שינויים פוליטיים בצרפת גרמו לחילופי משטרים מקומיים תכופים. ליון הועברה לשלטון צרפת.

בימי הביניים החלה בנייה בשני צידי נהר סון. במאה ה-15 הגיעו לעיר בנקאים רבים מפלורנץ, והפכו אותה למרכז עסקי ומסחרי משגשג. העיר הפכה לאחת מהחשובות באירופה, ולתקופת מה אף לבירת צרפת. בליון התקיימה, עד המאה ה-19, תעשיית משי גדולה.

אחר תהפוכות פוליטיות שונות שהחלישו את מעמדה המסחרי של ליון, החלו במאה ה-18 פעולות ייבוש של הביצות בגדה המזרחית של נהר הרון, שעד אותה תקופה לא הייתה מיושבת. ליון המשיכה לתפוס את מקומה כעיר תעשייה מתפתחת. במאה ה- 19 סופחו שכונות נוספות לעיר, תוכננו ונבנו מבני ציבור מרשימים.

לאחר מלה"ע השנייה אוחדו העיר ואזורי המטרופולין, בשנות ה-60 של המאה הקודמת הואץ פיתוח ושימור אזורי העיר השונים, וחיבור העיר לאמצעי התחבורה של צרפת, מנהרה, כבישים רכבות ובשנים האחרונות המטרו. כיום העיר ממשיכה להתפתח. אזורי העיר העתיקה הוכרו כאתרי מורשת לאומית.

במלחמת העולם השנייה ליון, שהופגזה על ידי צבאות הברית היוותה את המרכז של מחתרת ההתנגדות הצרפתית למשטר הנאצי. בליון התקיימה קהילה יהודית גדולה, כיום ממוקמים בעיר עשרות בתי כנסת, ואף מסעדות מזון כשר.


איך להגיע

טיסות – שדה התעופה הבינלאומי סאינט-אקזפורי (IATA) ממוקם כ-25 ק"מ מזרחית לעיר. השדה משרת טיסות פנים וטיסות מאירופה. מהארץ ניתן להגיע בטיסות עם חניות ביניים. תחנת הרכבת המרכזית של ליון ממוקמת בשדה התעופה. משדה התעופה ניתן להגיע עם קווי טראם מהירים, עם אוטובוסים, או עם שאטלים של שדה התעופה (זולים יחסית).

שדה תעופה נוסף באזור, הוא גרונבל הממוקם בין ליון וגרונבל ומשרת בד"כ טיסות שכר.

רכבות – דרך תחנת הרכבת המפוארת הממוקמת בשדה התעופה עוברים קווי רכבת מהירים - TGV. ניתן להגיע מפריז, מרסיי, ממחוז רון-אלפ, מדרום צרפת, מגרמניה, מאיטליה ומשוויץ (קווי הרכבת המגיעים מדרום-מערב מועדפים פחות).

עם קווי רכבות נוספים ניתן להגיע מהפרברים ומהישובים באזור.

תחנת רכבת פארט-דיו – משרתת את המרכז העסקי של העיר.

תחנת רכבת פארשה – משרתת בד"כ קווים מקומיים.

הרכבת מפריז עוצרת בכל התחנות ששל ליון.

אוטובוסים – קווי יורוליינס מגיעים לתחנת פארשה.

קרוואן / רכב – ליון היא ציר תנועה מרכזי של מרכז ודרום צרפת. ניתן להגיע לעיר עם הכבישים המהירים: מצפון בכביש 6A (פריז), מדרום בכביש 7A (מרסיי, ניס, איטליה, ספרד), מכיוון מזרח בכביש המהיר 43A (גרונובל, צפון איטליה, האלפים), ממערב בכביש 47A, מצפון-מזרח בכביש 42A (שוויץ, גרמניה).


תחבורה ציבורית בעיר

מערכת התחבורה הציבורית של ליון, TCL, נחשבת ליעילה ביותר.

רכבות תחתיות וחשמליות פועלים משעה 5 בבוקר עד חצות.

חלק מקווי האוטובוסים אינם פועלים אחרי השעה 9 בערב.

כרטיס בודד מאפשר שימוש חופשי באמצעי התחבורה הציבורית (למשך שעה לאחר החתמת הכרטיס). ניתן לרכוש כרטיסים בדוכנים האוטומטיים (תשלום במטבעות בלבד), בדוכני סיגריות ועיתונים המציגים שלט TCL. ניתן לרכוש כרטיסי אוטובוס מהנהג, אך במחיר גבוה יותר.

מטרו

ארבע קווי רכבת תחתית D-A, המשרתים אזורים שונים בתדירות גבוהה.

קו A עמוס במיוחד בשעות העומס.

קו C פועל בתדירות משתנה.

קו D העמוס ביותר המופעל באופן אוטומטי, פועל גם בלילות ובימי ראשון.

קווי אוטובוסים רבים מגיעים לאזורי הפרברים, אליהם לא מגיע המטרו.

פוניקולר

שני רכבים מופעלים מתחנת המטרו של וויקס ליון אל סיינט-ג'סט ופורבייר.

חשמלית

בליון ארבעה קווי טראם, המשמשים בעיקר לאזורי הפרברים ולאוניברסיטאות.

אוטובוסים

בליון למעלה מ-100 קווי אוטובוסים, כולל קווי טרולי (אוטובוסים חשמליים) המכונים גם קריסטאליס. בשנים האחרונות חברת אוטובוסים חדשה מתפעלת את קווי האוטובוס.

מומלץ להתעדכן מראש במסלולי הנסיעה.

מוניות

יקרות יחסית. יש להזמין מראש.

נסיעה בעיר

לא מומלץ להיכנס עם קרוואן לעיר בשל התנועה. בליון אין לחנות במקומות לא מותרים או ללא תשלום (קיים פיקוח מיוחד של משטרת העיר על אזורי החנייה).


טיפים לטיול בליון

הכניסה למרבית האטרקציות בעיר כנסיות, פארקים וכו' היא ללא תשלום (מלבד למוזיאונים).

גם בליון, כמו במרבית הערים הגדולות בעולם, כרטיס הנחות עירוני, המאפשר נסיעה חופשית בתחבורה הציבורית, כניסה בהנחה למוזיאונים ולתערוכות. מאחר ובליון אטרקציות חינמיות רבות, עלות הכרטיס העירוני יכולה, בסיכומו של דבר, להיות גבוהה יחסית.

אתרים יפים רבים בעיר ממוקמים דווקא ברחובות הצדדיים. ניתן לרכוש מפה עם מראה מקום לאתרים אטרקטיביים ולמסעדות הצרפתיות המומלצות. לשכת התיירות של העיר ממוקמת בכיכר בלקור, ופועלת מהבוקר עד הערב.

מידע עדכני ופרטים על נסיעות בתחבורה הציבורית ניתן לקבל בתחנות הרכבת והמטרו בעיר או באתרי חברות התחבורה העירוניים והארציים.


סיורים בעיר

טיול ברגל הוא חוויה נחמדה, בליון רחובות עתיקים, מבנים רבים מתקופת הרנסנס, סמטאות מקורות (טראבול), ושכונות יוקרה רבות הממוקמות באזורים אטרקטיביים.

משרד התיירות המקומי מארגן טיולים מודרכים (באנגלית) בויקס-ליון וקרויס-רוסה. הסיורים בתשלום, ניתן לברר פרטים על אפשרויות להנחות.

אוטובוס תיירים (הופ-און הופ-אופ) – ניתן לרכוש כרטיס חופשי ליום או ליומיים, ולטייל עם אוטובוס התיירים הדו- קומתי, העוצר בתחנות קבועות, במסלולי האטרקציות של העיר. ניתן לעלות ולרדת במהלך הנסיעה.

מסלול טרבאולס – מאות מעברים באורך כולל של כ-50 ק"מ, מחברים את הרחובות הרבים במעברים המקורים החוצים בניינים, עוברים מתחת לרחובות ובחצרות. לשכת התיירות המקומית מספקת מפות חינם וסיורים מודרכים בטראבולס.


מוזיאונים

מוזיאון האמנויות – יצירותיהם של הציירים והאמנים הגדולים.

מוזיאון לאמנות בת זמננו – בקרבת רובע קרויס-רוס (רובע המשי).

מוזיאון המשי – במז'ון דה קנוטס.

מוזיאון האריגים – אוספים של אריגים מכל התקופות (מצריים העתיקה ועוד).

פלאס דו פאטיט-קולג' – במקום 2 מוזיאונים: מוזיאון המריונטות, מוזיאון הקרמיקה.

רו דה לא אנטיקל – ניתן להגיע באמצעות רכבל (פוניקולור). אתר רומי עתיק, הכולל תיאטרונים ומוזיאון עם מיצגים מהתקופה הפרה-היסטורית עד לתחילת המאה הראשונה.


קניות בליון

רו דה לה רפובליק – רחוב הקניות הראשי של העיר.

המרכז המסחרי לה פארט-דיו – מרכז מקורה בצמוד לתחנת הרכבת של פארט-דיו.

פולי דה-קומרס דה לוזירס קונפלואנס – באזור הדרומי של פרסקוויל. מתחם חנויות גדול של חברות ומותגים ידועים.

לה הלס דה ליאון – שוק מזון מקורה, עם מיני מאכלים ומעדנים המאפיינים את המטבח של דרום צרפת.

מונטה דה לה גראנד קוט – מדרחוב המחבר את קרוס-רוזה עם פלאס דה טראוקס. גלריות לאמנות ולעבודות יד.


פסטיבלים

ניתן לתכנן ביקור בליון בתקופות הפסטיבלים, המהווים חוויה נפלאה לכל המשפחה. יש לקחת בחשבון כי בתקופת הפסטיבל העיר הומה ממבקרים.

פסטיבל האורות – פט-דה-לומיאר. מתקיים בדצמבר במשך ארבע ימים. החגיגות כוללות הדלקת אורות ונרות בכל בית ואתר בעיר, מופעי אמנים ברחבי העיר. בעונת הפסטיבל מגיעים לעיר מיליוני מבקרים מדי שנה.

יוני-אוגוסט – מופעים רבים בתיאטרון הרומי, קונצרטים ואמנים בינלאומיים.

מאי – פסטיבל למוזיקה אלקטרונית.

ספטמבר-ינואר – שלל מופעים מסורתיים ובינאלות, כולל ריקודים ססגוניים ברחובות.


עם קרוואן מליון

ליון ממוקמת באזור נפלא למסלולי טיולים וקרוואנים, נופי עמקים והרים, עיירות ציוריות ומקסימות, וכמובן מסעדות ובתי קפה בהם מוגשים אוכל ויין מעולים. לטיול עם ילדים מומלץ לתכנן עצירות באטרקציות לכל המשפחה. בחלק מבתי המלון והמסעדות ניתן לבקש תפריט ילדים מיוחד הכולל מאכלים מוכרים כגון צ'יפס, נקניקיות, ושאר מטעמים האהובים על ילדים.

מסלול קרוואן מליון:

עמק הרון הקרוב לליון הוא אזור היסטורי של כרמים ויקבים. מסלולי טיול רבים לקראוונים בעמק היפהפה.

מחוז רון-אלפ הוא החלק המרכזי והצפוני של האלפים הצרפתיים, טיול קרוואן לאלפים, לשוויץ, לאגם ז'נבה התיירותי דרך עמק איסר.

ניתן להמשיך עם קרוואן מליון במסלול איטי ומקסים לאזורי פרובנס ודרום צרפת.


התוכן הוא בגדר המלצה ואין מטרתו לשמש במקום ייעוץ.


חניוני קרוואנים

 • Aire de Service Jons

  Chemin des Meules

 • Camping Les Plages de lAin

  Chemin du Stade

  contact@camping-plage-ain.fr

  לאתר

 • Service Total

  A42

 • Aire de LIsle dAbeau

  A43

אטרציות

 • Walibi Rhône-Alpes

  Veyrins-Thuellin, 1380 Rte de la Corneille, 38630 Les Avenières, France

  לאתר

 • Chocolaterie artisanale de Chautagne

  Rue du Chef Lieu, 73310 Chanaz, France

 • Mâcon

  71000 Mâcon, France

  לאתר

 • Mâcon

  71000 Mâcon, France

  לאתר

info@bandana.co.il
+972-58-5471771
+972-58-5471771
אנא המתן...