השכרת קרוואן קרוואנים בבורדו

קצת מידע על בורדו ועולם השכרת קרוואנים בבורדו

בורדו השוכנת לגדות נהר גרון, בקרבת מפרץ ביסקאיה בחוף האוקיינוס האטלנטי, בדרום-ממערב צרפת. היא עיר הבירה של מחוז ז'ירונד, בחבל אקיטן, הגובל בספרד. העיר ממוקמת במרחק של כ-500 ק"מ מפריז. העיר עצמה כוללת פחות מ-300,000 תושבים, אך במטרופולין הגדול שלה מתגוררים למעלה ממיליון תושבים. בעיר מספר אוניברסיטאות ואוכלוסיית סטודנטים.

בורדו היא העיר החשובה בעולם בתעשיית ייצור היין, והתעשייה במטרופולין מהווה מקור הכנסה חשוב לכלכלת המדינה. העיר השוכנת לחוף האוקיינוס היא עיר מסחר מהגדולות בערי צרפת, וממוקם בה נמל ראשי. שוכנים בה אזורי מגורים אמידים, גשר פונט דה פייר העובר מעל נהר הגרון, האזור העתיק והקטן יחסית, מבנים עתיקים, מוזיאונים, מסעדות מעולות וחנויות יין רבות.

העיר זכתה לכינויים 'הפנינה של אקיטן' ו'היפהפייה הנרדמת'. הכינוי האחרון מתייחס לתקופות בהן הוזנח האזור העתיק בשל זיהום אוויר. האזור עבר תנופת שחזור ופיתוח, וחלק גדול ממנו מוגדר כיום כאתר מורשת עולמית. כיום בורדו היא פנינה תיירותית, ונקודה מצוינת למסלולי טיולי קרוואנים ורכב באזורי החוף המערבי ודרום צרפת.


מזג האוויר בבורדו

האקלים בעיר מוגדר כמזג אוויר ימי (למרות הטמפ' הים תיכוניות, גשמי הקיץ לא מאפשרים להגדיר את האקלים כ'ים תיכוני').

החורף מתון יחסית לאזורים דומים (בשל ההרים החוסמים את רוחות האוקיינוס).

טמפ' ממוצעת בחורף - כ-7 מעלות, במקרים רבים אפילו גבוהה יותר.

ימי כפור במהלך החורף אינם נדירים, אך שלג יורד רק מדי כמה שנים.

ימי הקיץ ארוכים וחמים, ומושפעים מהאקלים החמים של מפרץ ביסקאיה.

טמפ' ממוצעת בקיץ - כ-20 מעלות.


איך מגיעים

קרוואן / רכב - בורדו ממוקמת בצומת דרכים חשובה. וניתן להגיע לעיר בנסיעה ברשת הכבישים המהירים.

הכבישים המהירים בצרפת הם ברובם כבישי אגרה (מומלץ להצטייד מראש במטבעות).

ניתן לשלב במסלול הקרוואן נסיעה בכבישים הצדדיים. הנסיעה איטית יותר, אך בד"כ כוללת נופים מרהיבים.

מומלץ להתעדכן מראש בתנאי הדרך ולהצטייד במפות / אפליקציות דרכים.

כבישים מהירים לבורדו:

מפריז – בכביש המהיר 10A

מליון – בכביש 89A

מטולוז – בכביש 62A

מספרד – 63A

כביש הטבעת rocade המקיף את העיר עמוס במיוחד. בבורדו 5 גשרים החוצים את נהר גארון. שני הגשרים פונט דאקיטן ופונט פרנסואה מיטראן, מחוברים לכביש הטבעת המקיף את בורדו ומהווים חלק מרשת הכבישים המהירים.

טיסות – שדה התעופה בורדו-מריגנאק ממוקם כ-8 ק"מ ממרכז העיר, בפרבר של העיר מריגנאק. מהארץ לא מתקיימות טיסות ישירות. ניתן להגיע מפריז (או מערים אחרות) בטיסה עם חניית ביניים.

רכבת – תחנת הרכבת המרכזית של העיר, גאר דה בורדו סיינט-ג'ין, ממוקמת בקרבת מרכז העיר, משרתת מיליוני נוסעים בשנה. TGV קווי הרכבות המהירים של חב' הרכבות הצרפתית מקשרים את בורדו לערים המרכזיות של צרפת: טולוז, אירון, ושל אירופה: בריסל, אמסטרדם, ג'נבה, לונדון.

רכבת מהירה מפריז – 3 שעות.

ניתן להגיע לבורדו עם קווי רכבות רגילים מהערים נאנט, ניס, מרסיי וליון.

קווי רכבות אזוריים (TER), מגיעים מלימוז' אגן, פו, באיון ועוד.


עם קרוואן בבורדו

תחנות השכרת קראוונים ממוקמות בד"כ בקרבת שדות תעופה ותחנות עירוניות מרכזיות.

מומלץ להזמין קראוון מראש. מחוץ לעונת התיירות המחירים בד"כ נמוכים יותר.

מוטורהום – קרוואן קרון גדול ומצויד.

קמפר וואן – קרוואן המורכב על שילדה. אינו כולל שירותים ומקלחת. מתאים לנסיעה עם עצירות בדרך.


לינה עם קרוואן

חניוני קמפינגים לקרוואנים מהווים פתרון ללינת לילה, ולעתים ליותר מזה. החניונים בצרפת מדורגים על פי מספר כוכבים, במגוון של שירותים – החל מחניונים בלבד ועד למקומות חנייה מצוידים במתקני טעינת חשמל, מקלחות, מכבסות, ואתרי חנייה יוקרתיים.

באזור בורדו כפר נופש גדול, כולל חניוני לסוגי הקרוואנים מוטורהום וקמפרים.

דרך נפלאה אם כי יקרה ללון באזור היא לינה בטירה.

לא מומלץ להיכנס לעיר עם קראוון – לאזורים רבים אין כניסה עם רכבים.


קצת היסטוריה

במאה ה-4 לפנה"ס שימש האזור כישוב של שבט קלטי, שהעניק למקום את השם 'בורדיגאלה'. הרומאים שניסו לכבוש את המקום במאה ה-2 לפנה"ס הובסו, אך שבו וכבשו את העיר כמאה שנים כ-50 שנים מאוחר יותר. העיר שימשה את האימפריה כנתיב מסחר של מתכות לרומא. העיר שגשגה בתקופת השלטון הרומי, והפכה לבירת האזור. החל מהמאה ה-3, תקופת הפריחה של העיר, החלו התקפות הוונדלים והוויזיגותים שהחריבו את העיר. בורדיגאלה הפכה ליישוב חסר חשיבות. במאה ה-6 הפך היישוב למקום מושב הבישופות הפרנקית. העיר התפתחה למרכז עירוני חשוב באזור, אך בכל התקופה לא נמצאה לחלוטין תחת שליטת הפרנקים, שלחמו על השליטה באזור כנגד שבטים פולשים ומרידות מקומיות.

כתוצאה מנישואי בת דוכסות אקיטן עם מי שהיה עתיד להיות המלך הנרי השני, 12-15 העיר שבה לתפוס מקום חשוב, ובין המאות 12-15 גדל המסחר ביין הן עם צרפת והן עם אנגליה, והמסחר הימי של בורדו שגשג, גם בתקופת מלחמת צרפת-אנגליה. באזור העיר ניטעו כרמי ענבים על שטחי ענק, בעיקר באזור סנט אמיליון ובאזור מדוק.

ההשפעה הפוליטית של אנגליה על העיר שהייתה תחת שלטון נסיכות עצמאי ונקראה 'גואיניה', השאירה את רישומה בשם היין האדום של האזור, שכונו על ידי האנגלים 'קלרט'. באותה תקופה האנגלים היו הצרכנים העיקריים של יין הבורדו, דווקא בצרפת הועדפו יינות חבל הלואר, שמפיין ובורגונדיה. בורדו סופחה לצרפת במאה ה-15, דבר שהביא להפסקת המסחר ביין עם אנגליה, במאה ה-16 בורדו הפכה למרכז לסחר בסוכר וילידים עם איי הודו המערבית, אך המשיכה לרכוש מעמד בתחום ייצור היין. בבורדו התפתחה תורת 'יישון היין' – שמירת היין לאחר ייצורו. העיר הפכה באופן סופי לחלק מצרפת רק במאה ה-17, לאחר כניסת צבאו של לואי ה-14 לעיר.

במאה ה-18 פרחה תעשיית היין באזור ונבנו טירות רבות. מרבית הבניינים העתיקים היפים בעיר נבנו בתקופה זו. בתערוכת היין העולמית של צרפת שנערכה במאה ה-19 הוגדר דירוג היינות על פי יין העיר בורדו, דבר שהפך אותה באופן רשמי לבירת ייצור היין העולמית, ואת הזנים הגדלים באזור למשובחים בזני ענבי היין.

העיר שימשה מקום מושב זמני לממשלות צרפת: בתקופת מלחמת צרפת-פרוסיה, במלה"ע הראשונה, במלחמת העולם השנייה (אך בסופו של דבר הועברה הממשלה לווישי). במלה"ע ה-2 התקיימו בעיר פעולות מסודרות של הצלת פליטים שנמלטו מהכיבוש הגרמני.

למרות פגיעות בגידולי הענבים, מלחמות ומשברים עולמיים בורדו ממשיכה לתפוס מקום חשוב ומרכזי בתעשייה המודרנית של ייצור היין.


תחבורה בעיר

לבורדו מערכת תחבורה ציבורית יעילה (TBC) הכוללת:

קווי טראם (חשמלית) – בעיר 3 קווי חשמליות, המהווים חלק גדול מהתחבורה הציבורית בעיר, בה לא מתקיימת מערכת רכבות תחתיות.

אוטובוסים - עשרות קווי אוטובוסים, המתואמים עם קווי החשמליות, למעלה מ-10 קווי אוטובוסים לילה, אוטובוס חשמלי (במרכז העיר).

סירות נוסעים – לאורך נהר גארון.

קווי התחבורה הציבורית פועלים משעות הבוקר המוקדמות עד 1 בלילה.

מוניות – בבורדו מספר רב של מוניות.

אופניים – בשל הטופוגרפיה של העיר והמספר הגדול של הסטודנטים המתגוררים בה, בבורדו מסלולי אופניים רבים, לאורך הגשרים והשדרות, בקמפוסים וכד'.

רכבים – אזורים רבים בעיר מוגבלים לכניסת רכבים.


קניות

סיינט קטרין – במרכז העיר. רחוב ארוך של חנויות, מסעדות ובתי קפה. בסינט קטרין, באזור פלאס דה קומדי ובקרבת קורס-דה- ל'איטנדאנס, בוטיקים וחנויות יוקרה.

בעיר מגוון של שווקים ודוכנים, הפתוחים רק בימים מסוימים או בסופי שבוע:

בימי ראשון בבוקר ניתן לבקר בשוק ברציף הטיילת – צדפות טריות, פירות וירקות, גבינות ומטעמים מקומיים.

שוק סנט מישל – בקרבת קתדרלת סנט מישל. שוק תוסס הפתוח מדי בוקר בימי שלישי-שבת. ירקות ופירות טריים, כלי מטבח ופריטים יד שנייה.


מידע כללי על העיר

גדות הנהר - הגדה השמאלית בצד מערב היא המפותחת יותר, מאחר ומבנה הגדה בצד זה של הנהר אפשר תנועת כלי שייט ומסחר ימי. הגדה הימנית משתרעת במזרח (אזור נמוך יחסית, ביצתי ופחות מתויר).

גשרים – חמישה גשרים חוצים את גדות נהר גארון, חלקם גשרים המשמשים לתנועה בתוך העיר. שניים מהגשרים מחוברים לרשת הכבישים המהירים. גשר פונט ז'אק שאבאן-דלמאס שנחנך בשנת 2013 הוא גשר חדיש המתרומם (למעבר אניות), עד לגובה של 50 מ'. בכל הגשרים מסלולי תנועה להולכי רגל ולרוכבי אופניים.

ספורט – בבורדו קבוצות ליגה, ופעילות ספורטיבית רבה. בעיר אצטדיון שאבאן-דלמאס שאירח תחרויות ספורט עולמיות, כיום נבנה אצטדיון חדש, ואצטדיון ארנה מיוחד למסלולי אופניים.


טיפים הצטיידות לדרך

כדאי לברר מיקום מרכזי קניות וסופרמרקטים, בהם המחירים בד"כ נמוכים יותר.

לנסיעת קרוואן ארוכה, לבדוק מראש מיקום תחנות דלק.


טיולים מקומיים באזור

קיים מגוון סיורים מודרכים בתשלום בעיר ובסביבותיה. ניתן לברר פרטים בלשכת המידע העירונית. לטיול משפחתי מומלץ לברר פרטים על אטרקציות מיוחדות לילדים.

בורדו ממוקמת באזור מקסים ומרתק, בו ניתן לערוך סיורים וטיולים רבים. בקרבת העיר שוכנת עיר היין העתיקה סנט אמיליון, ובאזור עיירות, טירות ויקבים רבים. ניתן להגיע לאתרים הקרובים באמצעות התחבורה הציבורית. העיר ממוקמת באזור נפלא ליציאה לטיולי קרוואן ארוכים.


עם קרוואן מבורדו

אפשרויות רבות ומגוונות למסלולים קצרים וארוכים באזורים היפים של החבל: טיול עם קרוואן מבורדו לערי הנופש ולאורך החופים, מסלול קרוואנים להרי הפיראנים או לדרום צרפת, מסלול ארוך לצרפת ולאירופה:

חבל אקיטן - ממוקם בין החבלים מידי-פירנה (הפיראנים) במזרח, פואטו-שראנט ולימוזן בצפון, וגובל בספרד בדרום ומפרץ ביסאקיה (האוקיינוס האטלנטי) במערב. החבל כולל את הערים פו, ביאריץ ועוד. בורדו שוכנת במחוז ז'ירונד (נוצר מהמחוזות גיין וגסקוניה), בו הנהרות גרון ודורדון, זורמים אל שפך נהר ז'ירונד.

דורדון – מחוז סמוך למחוז ז'ירונד, במרחק של כשעתיים נסיעה מבורדו. המחוז (הקרוי גם פריגור) נחשב לאחד מאזורי הטיולים היפים ביותר בדרום מערב צרפת. טירות, עמקים והרים, מערות פרהיסטוריות, נהרות גדולים, מאכלים אופייניים ערבים לחיך. המחוז מחולק לארבע אזורים, לכל אחד מהם נופים ואטרקציות תיירותיות ייחודיים. אטרקציות פופולאריות לכל המשפחה: שייט הקיאקים וספורט המים בנהרות.

חוף מפרץ ביסקאיה – המפרץ כולל את החוף המערבי של צרפת והחוף הצפוני של ספרד. הנהרות לואר, גארון ודורדון נשפכים לים במעין שקע נהר גדול. הנהרות בספרד אינם זורמים למפרץ, מאחר ורכס ההרים לאורך חוף ספרד ממוקם במרחק של כ-50 ק"מ מהחוף.

טיול קרוואנים בערים יפות השוכנות לאורך המפרץ:

צרפת – בורדו, באיון, ביאריץ, לה רושל, ננט.

ספרד – אוביידו, סנטנדר, בילבאו, סן סבסטיאן.


התוכן הוא בגדר המלצה ואין מטרתו לשמש במקום ייעוץ


חניוני קרוואנים

 • Aire de Bordeaux Cestas

  A63

 • Aire de Service Canֳ©jan

  Impasse de la Pinֳ¨de

 • Camping Beausoleil

  Cours du Gֳ©nֳ©ral de Gaulle

  campingbeausoleil@wanadoo.fr

  לאתר

 • Château Saint Ahon

  57 Rue de St Ahon, 33290 Blanquefort, France

  hebergement@saintahon.com

  לאתר

אטרציות

 • Zoo de Bordeaux Pessac

  3 Chemin du Transvaal, 33600 Pessac, France

  לאתר

 • Le miroir d'eau

  Place de la Bourse, 33000 Bordeaux, France

  לאתר

 • Château Bardins

  Chem. de la Matole, 33140 Cadaujac, France

  לאתר

 • Arbor-et-sens

  Bois de Mauquey, Route départementale 121, 33670 Saint-Gènes-de-Lombaud, France

  לאתר

info@bandana.co.il
+972-58-5471771
+972-58-5471771
אנא המתן...